Potrzebujesz bezpłatnej wyceny?
Zadzwoń do nas już dziś!

504 948 950 biuro@vrilbud.pl

Mimo,iż posiadasz już własne, wymarzone mieszkanie czy apartament nie możesz wszystkiego w nim dowolnie zmieniać. Wpływ na to mają przepisy z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem działań remontowych.

Przesunięcie instalacji elektrycznej , demontaż ścianki działowej ,zmiana lokalizacji kuchni czy łazienki zaliczane są do prac aranżacyjnych. Tego typu zmiany jako właściciel lokalu spokojnie możesz wykonać. W tym miejscu zalecamy wybór sprawnej, terminowej, posiadającej duże doświadczenie ekipy remontowej VRILBUD, która od lat świadczy swoje usługi nie tylko na terenie Warszawy i okolic, ale także w Trójmieście i Olsztynie.

Jako właścicielowi nie wolno Ci dowolnie ingerować natomiast np.: w piony wentylacyjne czy też konstrukcję budynku.Niestety nie masz takiego prawado chwili uzyskania odpowiedniego pozwolenia i powołania kierownika budowy w wieloletnim doświadczeniem.

Porada VRILBUD:

Zadbaj o możliwość obejrzenia swojej nieruchomości na etapie budowy. To pozwoli Ci na ewentualne zmiany aranżacyjne. Deweloper bez problemu zgadza się na zmiany typu:

- oddzielenie kuchni ścianką działową od pokoju lub jej połączenie z pokojem;

- przeniesienie instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy ewentualnie elektrycznej z jednej ściany na drugą dając sobie możliwość np.: zamiany pokoju dziennego na kuchnię itp.

 

Pamiętaj jednak ,że na tego typu zmiany jest często stosowany zapis w umowie z ustalonym odgórnie czasem. Zalecamy więc zgłaszanie tego typu potrzeb jak najwcześniej jest to możliwe ponieważ potem może być to już albo niemożliwe, albo bardzo kosztowne.

Co zrobić w sytuacji gdy mieszkanie np.: zostało już odebrane ( akt notarialny przeniósł tym samym na nowego nabywcę prawo własności ) lub gdy np.: kupiliśmy mieszkanie używane i jedyniemyślimy o różnych zmianach?

Tu powstaje pytanie: Kiedy remont mieszkania należy zgłosić?

 

Jeżeli nie ingerujemy w części konstrukcyjne budynku możemy dowolnie ściany działowe burzyć i stawiać od podstaw. Problem z niewielkimi przeróbkami hydraulicznymi, wymianą instalacji elektrycznej też odpada ponieważ tu nie jest konieczne otrzymanie pozwolenia na budowę.

Sytuacja zmienia się w przypadku gdyby właściciel chcenp.: ingerować w elementy konstrukcyjne budynku czy też piony wentylacyjne.

Prace takie niestety ,ale muszą zostać zgłoszone do starostwa powiatowego a nawet czasem uzyskać pozwolenia na budowę. Należy wtedy znaleźć kierownika budowy z uprawnieniami i napisać pismo o pozwolenie dotyczące dokonaniazmian do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.Taka sytuacja ma miejsce gdy np.: właściciel dokupił sobiesąsiedniemieszkanie i chce je połączyć z obecnym przebijając strop lub ścianę.

Co w przypadku, jeśli właściciel prace przeprowadzi zgodnie z procedurami administracyjnymi, ale o zmianie nie poinformuje spółdzielni lub wspólnoty ? Tu mogą go czekać różne przykre konsekwencje.( Stosowna komisja może nawet wkroczyć do lokalu w eskorcie policji).

W przypadku ,gdy prace budowlane wymagają pozwolenia na budowę niezbędne jest ich zgłoszenie. Po złożeniu wniosku i dokumentów należy obecnie poczekać 30 dni. (Nowa ustawa ma ten termin jeszcze skrócić). Pozytywnym pozostaje fakt,że jeżeli w tym terminie starosta nie zgłosi sprzeciwu lub też nie nakaże ubiegania się o pozwolenie na budowę, można spokojnie rozpocząć pracę ponieważ jest to tzw. milcząca zgoda.